×

Staň sa redaktorom!

Informačný portál mojenmnv.sk je jediný funkčný info portál v novomestskom okrese. Staň sa jeho súčasťou aj ty.

Okrem písaniu článkov sa venujeme aj tvorbe videí, reportáži, ankiet či fotoreportov. Ak máš čim prispieť, baví ťa písanie, tvorba videí alebo fotografovanie, tak sa nám ozvi. Získaš super tím, nové skúsenosti a veľa iného.

Mesačne náš web zaznamená viac ako 10 000 návštev a ako jediní máme všetky aktívne a zaujímavé Facebook stránky v okolí, vďaka čomu máme dokopy okolo 23 000 fanúšikov.

K tomu sa ešte venujeme mestu a ľudom, podporujeme okolité akcie a pomáhame tunajším podnikateľom.

Zabudnuté heslo
Základná charakteristika - Dolné Srnie
Rozloha 823 ha
Nadmorská výška 230 m. n. m.
Počet obyvateľov 990
Prvá písomná zmienka r. 1477
PSČ 916 41
Web stránka www.dolnesrnie.sk
Iné -

Dolné Srnie Obec Dolné Srnie sa nachádza cca 5 km severne od okresného mesta Nové Mesto n. V. v susedstve s obcami Moravské Lieskové a Bošáca. Obcou preteká potok Klanečnica a prechádza ňou cesta lokálneho charakteru spájajúca Nové Mesto n. V. a Moravské Lieskové.

Obec Dolné Srnie patrí k menším obciam s chýbajúcou turistickou atrakciou. Miestne múzeum a Hradisko sú lokálneho významu. Z pohľadu vidieckeho cestovného ruchu môže obec slúžiť ako zastávka cykloturistov za účelom oddychu a občerstvenia.

Obec je známa archeologickými nálezmi. Prvá písomná zmienka je z roku 1477, kedy sa spomína ako villa Zerne. Patrila k beckovskému panstvu. Obyvateľstvo sa živilo poľnohospodárstvom a ovocinárstvom.

V Dolnom Srní pôsobí od júna 1995 miestne múzeum. Expozícia predstavuje dejiny obce vo svetle historických dokumentov. Popri kópiách historických dokumentov k dejinám obce je tu aj galéria významných osobností, ktorých život je spojený s Dolným Srním. Súčasťou expozície je aj etnografický materiál - sviatočné a pracovné odevy, pracovné náradie a nástroje, keramika. Cenná je aj zbierka dopisníc vydávaných začiatkom storočia Štefanom Svetským, rodákom z Dolného Srnia. Expozíciu dopĺňajú fotografie významného slovenského fotografa Ivana Kozáčka, miestneho rodáka. Expozícia je prístupná na požiadanie. Návštevy treba ohlásiť vopred na obecnom úrade.

V okolí obce je možné podnikať lokálne nenáročné výlety do okolia (napr. Hradisko). Územím obce neprechádzajú značené turistické trasy. Vhodné podmienky sú pre rozvoj cykloturistiky, obcou prechádza cykloturistickátrasa č. 5303 (Dolné Srnie – Papraď), ktorá sa spája s Kopaničiarskou cyklomagistrálou v Starej Turej, a trasa č. 020 (Nová Bošáca – Podhradie), ktorá v oblasti Zelenej vody križuje Vážsku cyklomagistrálu.

Kúria: Klasicistická kúria je z roku 1850.

Baroková zvonica: Je z 1. polovice 18. storočia. Má štvorcový pôdorys.

Neoklasicistická zvonica: Je z roku 1890. Ide o hranolovú trojpodlažnú budovu.

Lengyelské sídlisko: V obci sa našli pozostatky sídliska, kamenná sekera, troska a pamiatky zo staršej doby železnej.

Hradisko: Je vo výške 347 m. n. m. východne od obce. Tvorí ho mohutné opevnenie s oválnym, na juhu zdvojeným valom so vstupnou bránou. Patrí do lužickej kultúry zo staršej doby železnej. Našli sa tam štiepané kamenné nástroje a kamenná sekera z mladšej doby kamennej.

TOP
X