×

Staň sa redaktorom!

Informačný portál mojenmnv.sk je jediný funkčný info portál v novomestskom okrese. Staň sa jeho súčasťou aj ty.

Okrem písaniu článkov sa venujeme aj tvorbe videí, reportáži, ankiet či fotoreportov. Ak máš čim prispieť, baví ťa písanie, tvorba videí alebo fotografovanie, tak sa nám ozvi. Získaš super tím, nové skúsenosti a veľa iného.

Mesačne náš web zaznamená viac ako 10 000 návštev a ako jediní máme všetky aktívne a zaujímavé Facebook stránky v okolí, vďaka čomu máme dokopy okolo 23 000 fanúšikov.

K tomu sa ešte venujeme mestu a ľudom, podporujeme okolité akcie a pomáhame tunajším podnikateľom.

Zabudnuté heslo
Základná charakteristika - Haluzice
Rozloha 384 ha
Nadmorská výška 260 m. n. m.
Počet obyvateľov 57
Prvá písomná zmienka r. 1398
PSČ 913 07
Web stránka www.haluziceobec.estranky.sk
Iné Obec s najmenším počtom obyvateľov v okrese

Haluzice Obec Haluzice leží v Bošáckej doline na okraji Bielych Karpát, severozápadne od Nového Mesta n. V. Obec je známa starobylými zrúcaninami opevneného kostolíka a prírodnou pamiatkou Haluzická tiesňava. Dostupná je obec cestnou komunikáciou lokálneho významu. Haluzice sú obcou s najmenším počtom obyvateľov okresu Nové Mesto nad Váhom.

Lákadlom obce Haluzice sú zrúcaniny opevneného kostolíka a PP Haluzická tiesňava, ktoré ponúkajú možnosti krátkodobých výletov. Potenciál rozvoja vidieckeho CR predstavuje propagácia týchto atrakcií s ponukou predaja upomienkových predmetov a stravovacích služieb.

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1398 pod názvom Halusych, prvá písomná zmienka o kostole je z 13. storočia, (rok 1477 Halhozycz, rok 1598 Haluzicz, rok 1773 Haluzicze). Maďarský názov obce bol Gallyas.

Obec je vhodná pre nenáročnú pešiu turistiku a cykloturistiku lokálneho významu. Nachádza sa tu prírodná pamiatka Haluzická tiesňava o rozlohe 3,5 ha. Ide o asi 50 m hlboký kaňon dĺžky 1 km so šírkou 200 m v dolomitickom chrbte východného okraja Bošáckej doliny. Vytvoril ho Haluzický potok. Roklina sa neustále rozširuje. V roku 1870 sa cez ňu dalo ľahko prejsť po lávke.

Kostol Všetkých svätých: Bol tu zrejme už ku koncu 13., najneskôr začiatkom 14. storočia. Vybudovali ho benediktíni. Bol postupne niekoľkokrát prestavovaný ako pevnosť. Okolo roku 1435 ho opevňovali a v podstate premenili na prednú stráž Trenčianskeho hradu husiti. Nitriansky kanonik Czeizel na základe dokumentov hovorí o jestvovaní kostola už v r. 1299. Dnes je z tohto kostola dobre zakonzervovaná zrúcanina. Tesne pri zrúcaninách kostola sa tiahne asi 1 km dlhá, 200 metrov široká a 50 m hlboká Haluzická tiesňava, ktorá vznikla eróziou potoka v málo hlinitých bridliciach a dolomitoch tohto flyšového pásma Bielych Karpát.

TOP
X