×

Staň sa redaktorom!

Informačný portál mojenmnv.sk je jediný funkčný info portál v novomestskom okrese. Staň sa jeho súčasťou aj ty.

Okrem písaniu článkov sa venujeme aj tvorbe videí, reportáži, ankiet či fotoreportov. Ak máš čim prispieť, baví ťa písanie, tvorba videí alebo fotografovanie, tak sa nám ozvi. Získaš super tím, nové skúsenosti a veľa iného.

Mesačne náš web zaznamená viac ako 10 000 návštev a ako jediní máme všetky aktívne a zaujímavé Facebook stránky v okolí, vďaka čomu máme dokopy okolo 23 000 fanúšikov.

K tomu sa ešte venujeme mestu a ľudom, podporujeme okolité akcie a pomáhame tunajším podnikateľom.

Zabudnuté heslo
Základná charakteristika - Horná Streda
Rozloha 983 ha
Nadmorská výška 169 m. n. m.
Počet obyvateľov 1 280
Prvá písomná zmienka r. 1263
PSČ 916 24
Web stránka www.hornastreda.sk
Iné Najnižšie položená obec okresu Nové Mesto nad Váhom

Horná Streda Obec Horná Streda sa nachádza cca 6 km severovýchodne od mesta Piešťany. Je ľahko dostupná cestnými (diaľnica D1, cesta I-61) i železničnou komunikáciou (M.120).

Výhodou obce Horná Streda je jej dobrá dostupnosť, blízkosť mesta Piešťany, rieka Váh a štrkoviská v okolí Biskupického kanála. Rieka Váh ponúka potenciál rozvoja vodnej turistiky vo forme splavovania alebo pltníctva, čo je nateraz využívané len jedným subjektom. Možnosti kúpania a odpočinku pri štrkoviskách je taktiež možné prepojiť s cykloturistikou, keďže Vážska cyklomagistrála prechádza popri najväčšom a najnavštevovanejšom z daných štrkovísk. Zameranie na vodnú turistiku a príbuzné služby (požičovňa športových potrieb, člnov, stravovacie popr. ubytovacie zariadenia) predstavuje najväčší potenciál rozvoja CR v obci.

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1263 pod názvom Sceredahel. Od 17. storočia patrila obec jezuitom, tí tu mali pri Váhu kláštor s kostolom. Neskoršie patrila ostrihomskému arcibiskupstvu. Obyvateľstvo sa živilo poľnohospodárstvom.

V obci sa nenachádza žiadna prírodná rezervácia ani značený turistický chodník. Medzi Biskupickým kanálom a korytom Váhu je však zachovalý lužný les. Okrem rieky Váh sú v oblasti Hornej Stredy štyri štrkoviská, ktoré ponúkajú v letných mesiacoch možnosti vodnej turistiky. Obcou prechádza Vážska cyklomagistrála.

Katolícky kostol Všetkých svätých: Je to barokový kostol. Bol postavený r. 1728 na mieste gotického kostola z r. 1353. Roku 1924 ho úplne prestavali a rozšírili o priečnu loď. Trojičný stĺp je barokový z 18. storočia.

TOP
X