×

Staň sa redaktorom!

Informačný portál mojenmnv.sk je jediný funkčný info portál v novomestskom okrese. Staň sa jeho súčasťou aj ty.

Okrem písaniu článkov sa venujeme aj tvorbe videí, reportáži, ankiet či fotoreportov. Ak máš čim prispieť, baví ťa písanie, tvorba videí alebo fotografovanie, tak sa nám ozvi. Získaš super tím, nové skúsenosti a veľa iného.

Mesačne náš web zaznamená viac ako 10 000 návštev a ako jediní máme všetky aktívne a zaujímavé Facebook stránky v okolí, vďaka čomu máme dokopy okolo 23 000 fanúšikov.

K tomu sa ešte venujeme mestu a ľudom, podporujeme okolité akcie a pomáhame tunajším podnikateľom.

Zabudnuté heslo
Základná charakteristika - Nová Lehota
Rozloha 1 821 ha
Nadmorská výška 450 m. n. m.
Počet obyvateľov 235
Prvá písomná zmienka r. 1453
PSČ 916 35
Web stránka -
Iné Časti obce: Bezovec, Čierna hora, Dolina, Košiar, Lackova kopanica, Mostný, Šindelka, Šuhalky, Šuranova kopanica, Za jamami.

Nová Lehota Obec Nová Lehota je poslednou obcou Priečnej doliny tiahnucej sa od obce Modrovka. Je to najvyššie položená obec okresu Nové Mesto n. V. a leží v pohorí Považský Inovec pod vrchom Bezovec (743 m. n. m.). V katastri obce sa nachádzajú dve prírodné rezervácie a jedna prírodná pamiatka. V miestnej časti Bezovec sa nachádza turistické a lyžiarske stredisko nadregionálneho významu.

Obec Nová Lehota spolu so susednou obcou Stará Lehota by sa mali stať východiskovými bodmi do okolitej prírody. Nová Lehota disponuje dobrými podmienkami pre letnú i zimnú turistiku, pešiu turistiku, cykloturistiku a zimné športy. Na jej kopaniciach je rozšírené chalupárstvo, nachádza sa tu i salaš. Potenciálom rozvoja vidieckeho turizmu je rozšírenie a skvalitnenie služieb CR (ubytovanie v súkromí či v chalupách, stravovacie služby, informačné centrum, požičovňa športových potrieb), ako i vznik nových služieb / atrakcii, predovšetkým pre letné obdobie (paragliding, letná sánkarská dráha, hipoturistika, pobytové tábory – jazyková škola, škola maľovanie, out-door).

Prvý nepriamy písomný doklad o obci je z r. 1453, kedy bola príslušenstvom hradu Tematín. Neskoršie bola v rukách viacerých zemepánov z panstva Tematín. Od r. 1806 až do polovice 19. stor. tu bola papiereň (výroba ručného papiera), od r. 1870 skláreň, ktorá zanikla po roku 1918. Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom a chovom dobytka.

V katastri obce sa nachádzajú viaceré chránené prírodné územia. PR Švibov s rozlohou 3,4 ha sa nachádza na južne od obce. Ide o ochranu veľmi cenného fragmentu kyslej dubiny na kryštaliniku Považského Inoveca s typickými indikačnými druhmi. Neďaleko je PR Dubový Vŕšok s ochranou kyslej dubiny. PP Mokvavý prameň sa nachádza 1,5 km južne od obce v lokalite Dastín. Na kraji močaristej lúky vymoká prameň čistej vody, tzv. Dastínskej kyselky. Prístup k prameňu je dobrý, poľnou cestou ku Daštínskeho kopanici, existuje aj značenie tabuľami v obci. Prameň je chránený dreveným krytom, odberné miesto je asi 2 metre nižšie, kde je vyvedená kovová rúrka. Okolie prameňa je upravené na výletné miesto - lavičky, stoly. Voda sa využíva na pitie miestnymi občanmi a výletníkmi.

Keďže sa obec nachádza uprostred pohoria, prechádza ňou viacero značených turistických trás. Zelená turistická značka (č. 5 128) vedie smerom do rekreačného centra Bezovec a v opačnom smere do podhradia k Topoľčianskemu hradu. Nad obcou prechádza červená hlavná hrebeňovka pohoria Považský Inovec (č. 0 705). Z rekreačného centra Bezovec vedie modrá trasa (č. 2 425) k zrúcaninám hradu Tematín. Severnou i južnou hranicou obce vedú dve modré trasy do obce Podhradie (okres Topoľčany) a k zrúcaninám Topoľčianskemu hradu.

Nad obcou Nová Lehota sa nachádza rekreačné stredisko s lyžiarskymi vlekmi pod vrcholom Bezovca (743 m. n. m.). Vynikajúce podmienky sú tu pre zjazdové i bežecké lyžovanie. Je tu 6 vlekov s celkovou kapacitou 2 660 osôb/hod. Pre beh na lyžiach je vhodná trať po modrej značke k zrúcaninám hradu Tematín. Strieda sa tam mierne klesanie a stúpanie s kratšími, stredne strmými zjazdmi (dĺžka 5 km). Odtiaľ sa dá zísť až do údolia Váhu (obec Lúka) - dĺžka 10 km. Červenou značkou sa dá ísť južne na Jelenie jamy, či severne na Skaliny (664 m. n. m.), odtiaľ ďalej po hlavnom hrebeni cez Prieľačinu (893 m. n. m.) po križovatku s modrou značkou. Ňou potom peknou ale namáhavou túrou na Panskú Javorinu (943 m. n. m.). Dĺžka trate je 16 km. Zelená značka bežkárov dovedie k zrúcaninám Topoľčianskeho hradu nad obcou Podhradie. Táto priemerne namáhavá túra je dlhá 6,5 km.

Celá dolina je taktiež vhodná na všetky druhy cykloturistiky. V Modrovke je odbočka z Vážskej cyklomagistrály. Z Novej Lehoty môžete pohodlne putovať až na Duchonku (rekreačné stredisko vodnej turistiky, okres Topoľčany). Obcami prechádza trasa "Okolo Inovca". Pre milovníkov streľby a poľovníkov bola v obci vybudovaná strelnica.

Kostol v neorománskom slohu z r. 1866

TOP
X