Základná charakteristika - Považany
Rozloha 404 ha
Nadmorská výška 176 m. n. m.
Počet obyvateľov 1 263
Prvá písomná zmienka r. 1263
PSČ 916 26
Web stránka www.obec-povazany.sk
Iné Časti obce: Kríž nad Váhom, Mošovce, Vieska

Považany Obec Považany leží v blízkosti okresného mesta Nové Mesto n. V. na pravej strane toku rieky Váh. Susedí s obcou Potvorice. Cez obec prechádza štátna cesta I-61 a železničná komunikácia M.120. V obci zastavujú osobné vlaky.

Podobne ako pri susedných obciach Horná Streda, Brunovce a Potvorice, potenciálom obce Považany je jej poloha pri rieke Váh. V otázke rozvoja vidieckeho turizmu by bolo dobre využiť spoluprácu daných obcí. Potenciál rozvoja CR predstavuje využitie rieky Váh na splavovanie, čo je potrebné prepojiť s inými službami (požičovňa športových potrieb a lodí, vytvorenie kampingového miesta, stravovacie služby a občerstvenie, parkovisko). Obec môže taktiež slúžiť ako oddychový bod cykloturistov. Pri ponuke rekrečných možností je potrebné orientovať sa i na ponuky blízkych obcí ponúkajúcich letnú i zimnú turistiku (Čachtice, Nové Mesto n. V., Piešťany, Kálnica, Beckov). Možnosťou zostáva i využitie pretekárskej trate na rôzne športové podujatia.

Obec vznikla r. 1960 zlúčením Mošoviec, Svätého Križa a Viesky nad Váhom. Prvá písomná zmienka je o Mošovciach a pochádza z roku 1263. O Sv. Kríži je prvá písomná zmienka z r. 1297. Podľa povesti obec Sv. Kríž založili Konštantín a Metod, keď sa vracali so svojim sprievodom z Velehradu do Nitry. Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom. V 19. st. tu boli 3 mlyny v Mošovciach a 3 vo Vieske.

Narodil sa tu významný predstaviteľ národného obrodenia ThDr. Alexander Rudnay (1760 - 1831). Bol členom Bernolákovho Slovenského učeného tovarišstva. Svojim vplyvom a hmotnou podporou umožnil vydanie Bernolákovho pťjazyčného "Slowára".

Podobne ako v susednej obci Potvorice sa v katastri Považian nenachádzajú prírodné rezervácie či pamiatky a ani značené turistické trasy. Obec má ráz nížinnej krajiny rozprestierajúcej sa pri rieke Váh. Medzi Biskupickýcm kanálom a prírodným korytom Váhu je lužný les. Pozdĺž kanála prechádza Vážska cyklomagistrála. Cykloturistiku je možné pestovať i na poľných cestách na západnej strane obce. Rieka Váh ponúka možnosti vodnej turistiky.

Katolícky kostol Povýšenia sv. Kríža: Je to empírový kostol postavený r. 1830 na mieste starého kostola spomínaného r. 1297, resp. 1560. Výmaľba kostola je od F. Baslera z r. 1859. Nástenné maľby doplnili r. 1943 F. Pap a E. Petrikovič z Piešťan.

TOP