×

Staň sa redaktorom!

Informačný portál mojenmnv.sk je jediný funkčný info portál v novomestskom okrese. Staň sa jeho súčasťou aj ty.

Okrem písaniu článkov sa venujeme aj tvorbe videí, reportáži, ankiet či fotoreportov. Ak máš čim prispieť, baví ťa písanie, tvorba videí alebo fotografovanie, tak sa nám ozvi. Získaš super tím, nové skúsenosti a veľa iného.

Mesačne náš web zaznamená viac ako 10 000 návštev a ako jediní máme všetky aktívne a zaujímavé Facebook stránky v okolí, vďaka čomu máme dokopy okolo 23 000 fanúšikov.

K tomu sa ešte venujeme mestu a ľudom, podporujeme okolité akcie a pomáhame tunajším podnikateľom.

Zabudnuté heslo
Základná charakteristika - Považany
Rozloha 404 ha
Nadmorská výška 176 m. n. m.
Počet obyvateľov 1 263
Prvá písomná zmienka r. 1263
PSČ 916 26
Web stránka www.obec-povazany.sk
Iné Časti obce: Kríž nad Váhom, Mošovce, Vieska

Považany Obec Považany leží v blízkosti okresného mesta Nové Mesto n. V. na pravej strane toku rieky Váh. Susedí s obcou Potvorice. Cez obec prechádza štátna cesta I-61 a železničná komunikácia M.120. V obci zastavujú osobné vlaky.

Podobne ako pri susedných obciach Horná Streda, Brunovce a Potvorice, potenciálom obce Považany je jej poloha pri rieke Váh. V otázke rozvoja vidieckeho turizmu by bolo dobre využiť spoluprácu daných obcí. Potenciál rozvoja CR predstavuje využitie rieky Váh na splavovanie, čo je potrebné prepojiť s inými službami (požičovňa športových potrieb a lodí, vytvorenie kampingového miesta, stravovacie služby a občerstvenie, parkovisko). Obec môže taktiež slúžiť ako oddychový bod cykloturistov. Pri ponuke rekrečných možností je potrebné orientovať sa i na ponuky blízkych obcí ponúkajúcich letnú i zimnú turistiku (Čachtice, Nové Mesto n. V., Piešťany, Kálnica, Beckov). Možnosťou zostáva i využitie pretekárskej trate na rôzne športové podujatia.

Obec vznikla r. 1960 zlúčením Mošoviec, Svätého Križa a Viesky nad Váhom. Prvá písomná zmienka je o Mošovciach a pochádza z roku 1263. O Sv. Kríži je prvá písomná zmienka z r. 1297. Podľa povesti obec Sv. Kríž založili Konštantín a Metod, keď sa vracali so svojim sprievodom z Velehradu do Nitry. Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom. V 19. st. tu boli 3 mlyny v Mošovciach a 3 vo Vieske.

Narodil sa tu významný predstaviteľ národného obrodenia ThDr. Alexander Rudnay (1760 - 1831). Bol členom Bernolákovho Slovenského učeného tovarišstva. Svojim vplyvom a hmotnou podporou umožnil vydanie Bernolákovho pťjazyčného "Slowára".

Podobne ako v susednej obci Potvorice sa v katastri Považian nenachádzajú prírodné rezervácie či pamiatky a ani značené turistické trasy. Obec má ráz nížinnej krajiny rozprestierajúcej sa pri rieke Váh. Medzi Biskupickýcm kanálom a prírodným korytom Váhu je lužný les. Pozdĺž kanála prechádza Vážska cyklomagistrála. Cykloturistiku je možné pestovať i na poľných cestách na západnej strane obce. Rieka Váh ponúka možnosti vodnej turistiky.

Katolícky kostol Povýšenia sv. Kríža: Je to empírový kostol postavený r. 1830 na mieste starého kostola spomínaného r. 1297, resp. 1560. Výmaľba kostola je od F. Baslera z r. 1859. Nástenné maľby doplnili r. 1943 F. Pap a E. Petrikovič z Piešťan.

TOP
X