Základná charakteristika - Stará Lehota
Rozloha 1 617 ha
Nadmorská výška 326 m. n. m.
Počet obyvateľov 273
Prvá písomná zmienka r. 1348
PSČ 916 35
Web stránka www.staralehota.sk
Iné Časti obce: Bezovec (rekreačné stredisko STS), Dominova kopanica, Nový majer

Stará Lehota Obec Stará Lehota sa nachádza v Priečnej doline v susedstve s obcou Nová Lehota. Jej kataster leží v pohorí Považský Inovec, zasahuje doň národná prírodná rezervácia Javorníček. Obec je dostupná lokálnou cestou, ktorá sa v Modrovke napája na štátnu cestu II-507.

Obec Stará Lehota v spolupráci so susednou obcou Nová Lehota by sa mali stať východiskovými bodmi do okolitej prírody. Obe obce disponujú dobrými podmienkami letnej i zimnej turistiky, pešej turistiky, cykloturistiky a zimných športov. Na kopaniciach je rozšírené chalupárstvo, možný je rozvoj ubytovania v súkromí. Potenciálom rozvoja vidieckeho turizmu je rozšírenie a skvalitnenie služieb CR (ubytovanie v súkromí či v chalupách, stravovacie služby, informačné centrum, požičovňa športových potrieb, sprievodcovské služby), a taktiež spoločná spolupráca pri propagácii regiónu obcami Priečnej doliny.

Prvá písomná zmienka z r. 1348 ako Lehota, ďalšia r. 1453 pod názvom Aglehotha. Patrila k hradu Tematín, potom patrila početným zemanom.

Do katastra obce zasahuje národná prírodná rezervácia Javorníček s rozlohou 15,1 ha. Na hrebeni s troma skupinami brál sa chráni vzácna flóra a fauna.

Obec ponúka výborné podmienky pešej turistiky, v zimnom období je časté bežecké lyžovanie. Blízkosť nadregionálneho rekreačného a lyžiarskeho strediska Bezovec dáva možnosť zjazdového lyžovania v zimnej sezóne. Územím obce prechádza viacero značených turistických trás – magistrála Považského Inovca (červená trasa č. 0705), modrá trasa (č. 2442) smerom k zrúcaninám Topoľčianskeho hradu v okrese Topoľčany a modrá trasa (č. 2425) z Bezovca smerom k zrúcaninám hradu Tematín. Hrad ponúka skvostný výhľad na Považie, Malé a Biele Karpaty, mestá Nové Mesto nad Váhom a Piešťany. Cesty Priečnej doliny, miestnych kopaníc a taktiež turistické značené trasy sú taktiež vhodné pre nenáročnú i náročnú cykloturistiku.

Katolícky kostol sv. Mikuláša biskupa: Pôvodne gotický zo 14. storočia bol r. 1788 renovovaný a v 20. st. prestavaný. Vnútorné zariadenie je súčasné.

TOP