×

Staň sa redaktorom!

Informačný portál mojenmnv.sk je jediný funkčný info portál v novomestskom okrese. Staň sa jeho súčasťou aj ty.

Okrem písaniu článkov sa venujeme aj tvorbe videí, reportáži, ankiet či fotoreportov. Ak máš čim prispieť, baví ťa písanie, tvorba videí alebo fotografovanie, tak sa nám ozvi. Získaš super tím, nové skúsenosti a veľa iného.

Mesačne náš web zaznamená viac ako 10 000 návštev a ako jediní máme všetky aktívne a zaujímavé Facebook stránky v okolí, vďaka čomu máme dokopy okolo 23 000 fanúšikov.

K tomu sa ešte venujeme mestu a ľudom, podporujeme okolité akcie a pomáhame tunajším podnikateľom.

Zabudnuté heslo
Základná charakteristika - Stará Lehota
Rozloha 1 617 ha
Nadmorská výška 326 m. n. m.
Počet obyvateľov 273
Prvá písomná zmienka r. 1348
PSČ 916 35
Web stránka www.staralehota.sk
Iné Časti obce: Bezovec (rekreačné stredisko STS), Dominova kopanica, Nový majer

Stará Lehota Obec Stará Lehota sa nachádza v Priečnej doline v susedstve s obcou Nová Lehota. Jej kataster leží v pohorí Považský Inovec, zasahuje doň národná prírodná rezervácia Javorníček. Obec je dostupná lokálnou cestou, ktorá sa v Modrovke napája na štátnu cestu II-507.

Obec Stará Lehota v spolupráci so susednou obcou Nová Lehota by sa mali stať východiskovými bodmi do okolitej prírody. Obe obce disponujú dobrými podmienkami letnej i zimnej turistiky, pešej turistiky, cykloturistiky a zimných športov. Na kopaniciach je rozšírené chalupárstvo, možný je rozvoj ubytovania v súkromí. Potenciálom rozvoja vidieckeho turizmu je rozšírenie a skvalitnenie služieb CR (ubytovanie v súkromí či v chalupách, stravovacie služby, informačné centrum, požičovňa športových potrieb, sprievodcovské služby), a taktiež spoločná spolupráca pri propagácii regiónu obcami Priečnej doliny.

Prvá písomná zmienka z r. 1348 ako Lehota, ďalšia r. 1453 pod názvom Aglehotha. Patrila k hradu Tematín, potom patrila početným zemanom.

Do katastra obce zasahuje národná prírodná rezervácia Javorníček s rozlohou 15,1 ha. Na hrebeni s troma skupinami brál sa chráni vzácna flóra a fauna.

Obec ponúka výborné podmienky pešej turistiky, v zimnom období je časté bežecké lyžovanie. Blízkosť nadregionálneho rekreačného a lyžiarskeho strediska Bezovec dáva možnosť zjazdového lyžovania v zimnej sezóne. Územím obce prechádza viacero značených turistických trás – magistrála Považského Inovca (červená trasa č. 0705), modrá trasa (č. 2442) smerom k zrúcaninám Topoľčianskeho hradu v okrese Topoľčany a modrá trasa (č. 2425) z Bezovca smerom k zrúcaninám hradu Tematín. Hrad ponúka skvostný výhľad na Považie, Malé a Biele Karpaty, mestá Nové Mesto nad Váhom a Piešťany. Cesty Priečnej doliny, miestnych kopaníc a taktiež turistické značené trasy sú taktiež vhodné pre nenáročnú i náročnú cykloturistiku.

Katolícky kostol sv. Mikuláša biskupa: Pôvodne gotický zo 14. storočia bol r. 1788 renovovaný a v 20. st. prestavaný. Vnútorné zariadenie je súčasné.

TOP
X