Čachtický hrad bol vybudovaný tak, ako väčšina stredovekých kamenných hradov na Slovensku, po tatárskom vpáde v 13. storočí na podnet panovníka Bélu IV.
Hrad bol postavený Kazimírom z rodu Hunt – Poznan, neskôr sa ho zmocnil Matúš Čák Trenčiansky a v roku 1392 ho kráľ Žigmund daroval za verné služby Stiborovi zo Stiboríc, ktorý vlastnil 15 hradov na Považí. Ten ho spolu so synom prestavali a rozšírili. Po vymretí rodu zmenil hrad viackrát majiteľov, až ho roku 1569 dostal do zálohy výmenou za iný hrad rod Nádašdyovcov. František Nádašdy s manželkou Alžbetou Báthoryovou tu boli poslední panovníci. Neskôr hrad zdelil ich syn Pavol a dcéra Katarína, no hrad už slúžil iba ako pevnosť. Začiatkom 18. storočia, počas Rákócziho povstania, bol hrad zničený. Síce sa ešte chvíľu využíval ako väzenie, no nebol nijak opravený a od tejto doby už iba chátra.
Legenda o Alžbete Báthoryovej
Čachtický hrad sa preslávil najmä vďaka krvavej grófke, tzv. Báthoryčke, ktorá hrad plne prevzala po smrti manžela, Františka Nádašdyho v roku 1604. Deň po smrti urodzeného pána česala grófku jedna zo slúžok. Pri česaní ju však viackrát „vyšticovala“, až sa Alžbeta nazlostila a slúžku dala zbiť do krvi. Pritom jej však kvapka krvi vystrekla na tvár a Alžbete sa zdalo, že na zasiahnutom mieste opeknela. Omámená vidinou začala postupne zabíjať dievky, aby sa kúpala v ich krvi a zachránila svoju postupne hynúcu krásu. Z hradu aj okolia začali miznúť mladé dievky, až sa jeden mládenec, ktorého milá tiež zmizla, rozhodol, že ju vypátra. Dlho po nej pátral, no našiel ju už mŕtvu. Poháňaný žiaľom a pomstou prišiel do Prešporka, kde na verejnom súde obžaloval Báthoryčku. Na súde zasadal aj palatín Juraj Thurzo, ktorý sa rozhodol žalobu na osobu z kniežacieho domu sám objasniť. Nečakane navštívil grófku a našiel práve usmrtené dievča. Tento dôkaz bol čoskoro doplnený aj inými a krvavá grófka si vyslúžila doživotný žalár. Podľa povesti po jej odsúdení za kruté činy strávila zamurovaná v malej komôrke na Čachtickom hrade štyri a pol roka. V roku 1614 zomrela a doteraz nikto nevie, kde bola zamurovaná.
Prístup na hrad je veľmi jednoduchý. V Čachticiach je dobre vyznačená cesta, ktorá vás zavedie na parkovisko pod hrad, odkiaľ sa po chvíľi dostanete priamo k hradu.