×

Staň sa redaktorom!

Informačný portál mojenmnv.sk je jediný funkčný info portál v novomestskom okrese. Staň sa jeho súčasťou aj ty.

Okrem písaniu článkov sa venujeme aj tvorbe videí, reportáži, ankiet či fotoreportov. Ak máš čim prispieť, baví ťa písanie, tvorba videí alebo fotografovanie, tak sa nám ozvi. Získaš super tím, nové skúsenosti a veľa iného.

Mesačne náš web zaznamená viac ako 10 000 návštev a ako jediní máme všetky aktívne a zaujímavé Facebook stránky v okolí, vďaka čomu máme dokopy okolo 23 000 fanúšikov.

K tomu sa ešte venujeme mestu a ľudom, podporujeme okolité akcie a pomáhame tunajším podnikateľom.

Zabudnuté heslo

Čachtický hrad

Miesto s najkrvavejšou históriou

Čachtický hrad bol vybudovaný tak, ako väčšina stredovekých kamenných hradov na Slovensku, po tatárskom vpáde v 13. storočí na podnet panovníka Bélu IV.

Hrad bol postavený Kazimírom z rodu Hunt – Poznan, neskôr sa ho zmocnil Matúš Čák Trenčiansky a v roku 1392 ho kráľ Žigmund daroval za verné služby Stiborovi zo Stiboríc, ktorý vlastnil 15 hradov na Považí. Ten ho spolu so synom prestavali a rozšírili. Po vymretí rodu zmenil hrad viackrát majiteľov, až ho roku 1569 dostal do zálohy výmenou za iný hrad rod Nádašdyovcov. František Nádašdy s manželkou Alžbetou Báthoryovou tu boli poslední panovníci. Neskôr hrad zdelil ich syn Pavol a dcéra Katarína, no hrad už slúžil iba ako pevnosť. Začiatkom 18. storočia, počas Rákócziho povstania, bol hrad zničený. Síce sa ešte chvíľu využíval ako väzenie, no nebol nijak opravený a od tejto doby už iba chátra.

Legenda o Alžbete Báthoryovej
Čachtický hrad sa preslávil najmä vďaka krvavej grófke, tzv. Báthoryčke, ktorá hrad plne prevzala po smrti manžela, Františka Nádašdyho v roku 1604. Deň po smrti urodzeného pána česala grófku jedna zo slúžok. Pri česaní ju však viackrát „vyšticovala“, až sa Alžbeta nazlostila a slúžku dala zbiť do krvi. Pritom jej však kvapka krvi vystrekla na tvár a Alžbete sa zdalo, že na zasiahnutom mieste opeknela. Omámená vidinou začala postupne zabíjať dievky, aby sa kúpala v ich krvi a zachránila svoju postupne hynúcu krásu. Z hradu aj okolia začali miznúť mladé dievky, až sa jeden mládenec, ktorého milá tiež zmizla, rozhodol, že ju vypátra. Dlho po nej pátral, no našiel ju už mŕtvu. Poháňaný žiaľom a pomstou prišiel do Prešporka, kde na verejnom súde obžaloval Báthoryčku. Na súde zasadal aj palatín Juraj Thurzo, ktorý sa rozhodol žalobu na osobu z kniežacieho domu sám objasniť. Nečakane navštívil grófku a našiel práve usmrtené dievča. Tento dôkaz bol čoskoro doplnený aj inými a krvavá grófka si vyslúžila doživotný žalár. Podľa povesti po jej odsúdení za kruté činy strávila zamurovaná v malej komôrke na Čachtickom hrade štyri a pol roka. V roku 1614 zomrela a doteraz nikto nevie, kde bola zamurovaná.

Prístup na hrad je veľmi jednoduchý. V Čachticiach je dobre vyznačená cesta, ktorá vás zavedie na parkovisko pod hrad, odkiaľ sa po chvíľi dostanete priamo k hradu.

TOP
X