×

Staň sa redaktorom!

Informačný portál mojenmnv.sk je jediný funkčný info portál v novomestskom okrese. Staň sa jeho súčasťou aj ty.

Okrem písaniu článkov sa venujeme aj tvorbe videí, reportáži, ankiet či fotoreportov. Ak máš čim prispieť, baví ťa písanie, tvorba videí alebo fotografovanie, tak sa nám ozvi. Získaš super tím, nové skúsenosti a veľa iného.

Mesačne náš web zaznamená viac ako 10 000 návštev a ako jediní máme všetky aktívne a zaujímavé Facebook stránky v okolí, vďaka čomu máme dokopy okolo 23 000 fanúšikov.

K tomu sa ešte venujeme mestu a ľudom, podporujeme okolité akcie a pomáhame tunajším podnikateľom.

Zabudnuté heslo

Haluzická tiesňava

Dokonalá sila prírody

Haluzická tiesňava je na prvý pohľad obyčajný potok, ktorý preteká popri obci Haluzice. Zaujímavosťou však je, že tento potok si dlhé roky razí cestu, vďaka čomu vznikla kilometer dlhá a 50 metrov hlboká úžina.

Haluzická tiesňava bola za prírodnú pamiatku vyhlásená v roku 1963, rozprestiera sa na rozlohe 3,5 ha a platí tu 4. stupeň ochrany. Stráne rokliny sú zalesnené, ale postupne sa zosúvajú a ohrozujú okolité domy ako aj kostolík, ktorý s ňou tesne susedí. Podľa písomných záznamov Dr. Holubyho ešte v roku 1780 bola cez roklinu lávka a pozdĺž potoka dva rady domov. Dnes je tomu bohužiaľ inak.

Kaňon má dnes dĺžku 1 km, hĺbku 50 m a šírku 200 m. Na prvý pohľad pôsobí neškodne, ale v skutočnosti možno sledovať unikátnu erozívnu činnosť Haluzického potoka, ktorý si postupne preráža cestu málo odolnou zeminou.

TOP
X