×

Staň sa redaktorom!

Informačný portál mojenmnv.sk je jediný funkčný info portál v novomestskom okrese. Staň sa jeho súčasťou aj ty.

Okrem písaniu článkov sa venujeme aj tvorbe videí, reportáži, ankiet či fotoreportov. Ak máš čim prispieť, baví ťa písanie, tvorba videí alebo fotografovanie, tak sa nám ozvi. Získaš super tím, nové skúsenosti a veľa iného.

Mesačne náš web zaznamená viac ako 10 000 návštev a ako jediní máme všetky aktívne a zaujímavé Facebook stránky v okolí, vďaka čomu máme dokopy okolo 23 000 fanúšikov.

K tomu sa ešte venujeme mestu a ľudom, podporujeme okolité akcie a pomáhame tunajším podnikateľom.

Zabudnuté heslo

Rozhľadňa Lopeník

Symbol priateľstva Čechov a Slovákov

Na Veľkom Lopeníku, tretom najvyššom vrchu Bielych Karpát, ktorým prechádza česko-slovenská štátna hranica, sa nachádza 22 metrov vysoká rozhľadňa, symbol bratstva Čechov a Slovákov.

Rozhľadňa architekta Svatopluka Sládečka je postavená z dubových trámov a mohutného kamenného podstavca, hranolovitého tvaru. Na zábradlí na najvyššom poschodí sú tabule, ktoré popisujú panorámu okolitej krajiny.
Areál rozhľadne je miestom konania pravidelných spoločných výstupov oboch národov, nachádza sa tu množstvo lavičiek, ohnisko, altánok a tiež pamätník s masovým hrobom sovietskych vojakov, ktorí v tejto oblasti zahynuli koncom 2. svetovej vojny.

Výhľad z rozhľadne na Veľkom Lopeníku je jedinečný. Môžete vidieť moravské a slovenské dedinky a kopanice, Mikulčin vrch, Vyškovec, Veľkú Javorinu, kopce Bielych Karpát, Chřibov, Hostýnskych a Vizovických vrchov. Taktiež hrebene Strážovských vrchov a Považského Inovca.

Výstup na rozhľadňu Lopeník si môžete spríjemniť návštevou Pamätníka SNP, ktorý sa nachádza pri osade Grúň (Nová Bošáca). Pamätník s bielou sochou partizána a spoločným hrobom padlých sovietskych vojakov. Pamätník bol odhalený v roku 1945 a dnes je národnou kultúrnou pamiatkou.

Túru na Veľký Lopeník možno začať v obci Nová Bošáca na slovenskej strane alebo v českej z obce Lopeník.

obec-lopenik.cz

TOP
X