Svet je plný skvelých nápadov. Presvedčil sa o tom aj Michal Jamrich, spolumajiteľ spoločnosti RevoMind.com, ktorý sa pred pár dňami vrátil z celosvetovej výstavy start-upov Web Summit, konajúcej sa v portugalskom Lisabone. O tom, aké to tam bolo a prečo tam vlastne Michal išiel sa môžete dočítať v nasledujúcom rozhovore.
Michal Jamrich – človek, ktorý chce zmeniť svet. Takto by si sa dal charakterizovať jednou vetou, predstav sa nám však sám.
Volám sa Michal, pochádzam z Čachtíc a som obyčajný dedinský chlapec, ktorý chce byť najbohatší človek na svete – ale bohatý v láske a šťastí, nie v peniazoch.
Vyštudoval som informatiku na priemyslovke na Myjave, odkiaľ som pokračoval na tri mesiace na vysokú školu do Žiliny, na ktorej mi však moc neišla matematika.
Popritom som sa venoval tvorbe web stránok a celkovo sa zaujímal o internet. Neskôr som robil tu v Novom Meste pre rybarstvo.sk e-shop, vybavovanie objednávok a marketing. Potom som na tri roky zakotvil v Progme, kde som robil ITčkára – staral sa o servis a zákazníkov. Vďaka tomu som aj spoznal mojich terajších spoločníkov Kamila a Braňa Pavlovičových, ktorí mi dosť pomohli pri štarte tohoto celého nápadu.
Aká bola tvoja cesta k podnikaniu? Čo ťa k tomu viedlo a kedy ťa napadlo spraviť vlastnú sociál. sieť Revo Mind?
Prvé skúsenosti s podnikaním som mal už popri škole, keď som na živnosť tvoril web stránky. Čo sa týka Revo Mindu, tak to ma napadlo pri výlete po Česku. S kamarátmi sme sa vybrali na trip na starej Cordobe a niekde pri Holiči ma napadla myšlienka na sociálnu sieť, kde sa nedávajú lajky, ale jedno centovky a takto by sa zároveň obdarovávali ti prispievatelia. Toto mi v hlave ležalo tak rok, rozmýšľaj som stále nad tým, ale stále to nejak neprichádzalo. Až raz, keď sme išli s kamarátkou do Bruselu, som si na letisku zobral jedno vydanie časopisu Forbes, kde bol majiteľ Uber-u a strašne ma nahnevalo, kde ten človek už bol. Podobný nápad som mal totiž aj ja, len mi chýbal investor. Vtedy som si spomenul na môj nápad novej sociálnej siete, vtedy som to volal ešte CentMy, a hneď po návrate som začal zostavovať programátorský tým. O niekoľko dní neskôr ma navyše kontaktoval Kamil, ktorý sa vypytoval na môj projekt, nejak sme sa dali dokopy a teraz to ťaháme spolu.
Od leta 2017 sídlite v Novom Meste, kde sa vám podarilo s hlavným investorom BKP, vytvoriť aj prvé start-upové centrum v meste. Čo všetko vlastne robíte?
My sme v podstate programátorská firma, ktorá sa primárne zaoberá vývojom vlastnej sociálnej siete revomind.com.
A vďaka veľkým priestorom si môžeme dovoliť aj pomimo aktivity, ktoré oficiálne zastrešuje Stage. Stage je v podstate miesto, kde môže prísť ktokoľvek s akýmkoľvek nápadom a môže tu nájsť správnych ľudí (co-working). Človek sa tu ukáže čo dokáže a je to hlavne o spájaní tých nápadov. Taktiež ponúkame školenia programovania a konverzačné hodiny v anglickom jazyku.
Prejdime k vašej sociálnej sieti Revo Mind. Skús v jednoduchosti povedať v čom je iná a odlišná od zabehnutých gigantov ako je Facebook či Instagram
Naša sieť je postavená na rôznych moduloch – základ tvorí určitá kostra celého systému, kde sa človek prihlási a ďalej sa tam napájajú rôzne moduly. Jeden je napríklad Donate modul, spomínané rozdávanie centoviek, kde sa môžu ľudia finančne podporovať. Ďalší modul je napríklad na zdielanie nápadov, kde stačí aby človek napísal myšlienku na nejaký nápad a ostatní sa môžu zapájať, rozvíjať ho a napríklad aj podporovať (Donate modul).
Nechýba chatovanie a čo je hlavné – vytváranie spomienok. Napríklad na Facebooku už ľudia nezdieľajú svoje osobné veci verejne, ale všetok obsah sa presunul do Messengera. Tu sa tvorí veľa obsahu, ktorý nie je nijak kategorizovaný ani zaradený, preto chceme postaviť Revo Mind na tzv. spomienkach. Človek sa odfotí, označí priateľov, miesto, ostatné info a potom si môže na časovej línií alebo na mape pozrieť kde sa kedy s kým stretol. Tu je výhodou náš agregátor, ktorý natiahne obsah z iných sociálnych sietí (Facebook, Twitter, Instagram).
K chatovaniu bude patriť aj náš jazyk Babylon – snažíme sa vytvoriť vizuálny jazyk, ktorý bude zrozumiteľný v každej krajine, aby si si mohol písať aj s človek z inej krajiny. Celé je to založené na symboloch a celkovo jednoduchšej komunikácií.
Vašu sieť ste boli teraz prezentovať aj na svetovej výstave start-upov Web Summit v Lisabone. Je ťažké sa sem dostať?
Dostať sa sem môže každý, kto sa registruje a kúpi si lístok. Nás po registrácií kontaktoval organizátor a preveroval si nás, no prešli sme bez problémov.
Na Slovensku však funguje aj Slovak Business Agency, ktorá pomáha začínajúcim podnikateľom, o nich sme sa ale dozvedeli neskôr. Lístky sme už mali kúpené, no preplatili nám ubytovanie a letenky.
Ako to tam prebiehalo?
Prvý deň sa konalo iba zahájenie, na ktorom sme mohli vidieť hlavného organizátora, portugalského premiéra a napr. aj Stephena Hawkinga. Ďalší deň sme boli vystavovatelia. Nastúpili sme tam asi o ôsmej ráno, rozbalili sa v našom stánku a začala sranda. Každý vystavovateľ mal nad sebou tabuľu, kde sa mal opísať v skratke, asi troma vetami a každý (zo sociálnych sietí) tam písal o tom, čo robí jeho aplikácia. My sme tam však mali napísané, že chceme vytvoriť svet bez peňazí, kde nikto nemusí pracovať. Tým sme všetkých zaujali a nezastavili sme sa do večera. Čo ma najviac teší, že sme zaujali aj mnoho Angel investorov. (pozn. Angel investor je podnikateľ, ktorý investuje svoje peniaze na základe svojho rozhodnutia. Nejedná sa o žiadne fondy či kapitály, kde sa rozhoduje na základe rôznych grafov a výpočtov)
Na druhý deň sme tam boli ako návštevník a mohli sme si prejsť celú výstavu – okolo 2 000 start-upových firiem. Veľa skvelých nápadov a keby sa uskutoční každý nápad, čo je v hlavách tých ľudí, tak svet vyzerá úplne inak. Tretí deň sme mali voľnejší. Tu sme navštívili nejaké prednášky, workshopy, veľké spoločnosti tu mali svoje stánky – Microsoft prezentoval svoj start-upový program či VR technológiu, Siemens dokonca nejakú argumentovanú (rozšírenú) realitu.
Okrem Nové Mesta ste prezentovali aj Slovensko. Koľko tam bolo Slovákov a čo ponúkali oni?
Zo Slovenska sme tam boli piati. Bola tam napr. spoločnosť Domotron, ktorá sa venuje smart home technológiám – s nimi sme dokonca nadviazali spoluprácu aby si ľudia mohli spravovať dom aj cez našu sieť. Ďalej tam bolo Contentino, čo je služba na spájanie kreatívnych týmov, Pinf Hry, spoločnosť zo Sobotišta, ktorá vytvára hry pre handikepované deti – s nimi sme tiež uvažovali o spolupráci na základe toho, že po novom musia tie hry spoplatniť a vďaka našej sieti a modulu na uzamykanie obsahu si budú môcť ľudia platiť nie za hry, ale napríklad iba za čas, ktorý odohrajú.
Boli na Web Summite aj iné sociálne siete? Mali ste tam silnú konkurenciu?
V kategórií Social nás tam bolo asi 40 a videl som tam pár dobrých sociálnych nápadov – inak povedané, jednoúčelových aplikácií. Ale nevidel som tam žiadnu sociálnu sieť, ktorá by mala odvahu postaviť sa zaužívaným gigantom v rámci vlastnej komplexnej sociálnej sieti. A my sa snažíme vytvoriť takú modulárnu open-source sieť, v ktorej budú aj tieto jednoúčelové aplikácie, ale ako moduly. Načo si inštalovať kopec aplikácií a všade sa registrovať, keď to celé zahrnie jedna sieť – a o tom chceme, aby Revo Mind bol, o takých miniaplikáciách.
Ako by si zhodnotil vašu výpravu? Čo ste si priniesli?
Určite to bola obrovská skúsenosť – prezentovať našu sieť, oslovovať nových investorov a kopec inšpirácie, z ktorej čerpám aj keď som už pár dní doma.
Aké máte teraz plány do budúcna?
Momentálne stále hľadáme investorov, lebo na vývoj takejto platformy treba nejaké zdroje. Budeme riešiť aj euro fondy, hlavne v súvislosti s našim start-upovým centrom v Stage-i.
A okrem práce na alfa verzií sa chceme stať úplne open-source, sprístupniť naše zdrojové kódy čo si vyžaduje veľa organizácie.
Navyše sa teraz chystám do Ameriky, kde idem hľadať ďalšie kontakty.
Otázka pomimo: pochyboval si niekedy o svojom nápade?
Nie, nikdy. Bol som kopec krát na dne, kopec krát už som nevládal či už z osobnej sféry alebo finančnej, lebo človeka to vyčerpá, keď rok riadi firmu, ktorá nemá zisk, lebo ho mať aký, lebo ešte nič nie je vytvorené. No a keď som sa spätne pozrel, nikdy som nemal takú myšlienku, že by som s tým skončil. Už mi bolo všelijako, ale tá túžba dosiahnuť to a ten potenciál Revo Mindu ma ženie dopredu.